Menüü

Saunakeskus

Eestlased on tuntud saunarahvas. Saun oli muistsele saarlasele enamat kui vaid pesemiskoht. See on olnud rituaalne ruum tähtsate elusündmuste tähistamiseks, paigaks kus sai räägitud selgeks tõsised jutud ja jagatud üksteisele elutarkusi.

Saaremaa saunakultuur, pühakojaga võrreldav, austab esivanemate tavasid ning loodusvaimusid, haldjaid ja hingi. Saunas käimine on sündmus iseeneses, mis on aastatuhandete jooksul tugevdanud saarlaste sitkust ja elujõudu. Saun on saarerahvale kui värav, mis ühendab mineviku tarkusi ja tuleviku unistusi, puhastades samal ajal hinge ja keha.

Iga saunaskäik saarel koosneb vähemalt viiest komponendist:

Kuum saun

Olgu see siis mõeldud vihtlemiseks või keha ülessoojendamiseks.

Korralik leil

Leiliga alustatakse tasapisi. Ega’s tark torma! Madalamast temperatuurist kangemani. Kuum ei tohi üleliia näpistada, vaid ikka mereliselt niiske ja mönus olema. Enne, kui viht kätte võtta, tuleb kerisele kolm surakat vett anda.

Saaremaa viht

Vihtu saab lisaks kasele ka teistest kenadest puudest, taimedest ja kadakapõõsast. Igal taimel oma mõju, mis tervisele hästi mõjub.

Külma veega karastamine

Olgu selleks pangetäis külma vett, käik lumehange või siis jooksujalul edasi-tagasi merelahte või veesilma, mida Saaremaal saunaukse taga ikka leidub.

Külm ölu ning kalaamps

Kalamaitsest saad kohe aimu, kas on ikka õige saaremaine.

Kõike seda kenadust saad Saaremaa Saunakeskuses ise oma nahal kogeda. Saunakeskus on avatud nii hotelli külastajatele kui kõigile saarlastele ning saare külalistele.

Saunad, mis meie juurest leiad:


Saare naise saun / sanaarium

55°C

Rüütli aurusaun

45°C

Oled justkui Saaremaises müstilises hommikuudus, kus aurulaine pahvakad puudutavad keha ning puhastavad meeli. Sellises saunas käiksid keskaegsed lossi valvavad rüütlid kohe kenasti neli-viis korda järjestki.


Talumehe saun ehk kadakasaun

75°C

75-kraadine kadakapuidust tehtud saun pakub saunaelamust, mis on täis Saaremaa metsikute kadakaväljade lõhnu, olles nii värskendavad kui ka rahustavad, meenutades soolast mereõhku, Saaremaa päikselisi suvepäevi ja rannamaastikke.

Viikingisaun ehk leilisaun

90°C

Kõrged temperatuurid ja terav leil on kui viikingite katsumusterohket elu, kus iga saunaskäik oleks nagu tormisel merel seilamine vöörastele maadele – intensiivne, jõustav ja vaprust nõudev.

Saare kaluri saun ehk vihtlemise võimalusega puuküttega välisaun

kuni 80-100°C

Piiskopi tünnisaun

Välisaunade kõrval asub grilliala koos väliköögiga ning puhkeala, kus on võimalus saunaseltskondadel saunaskäigu vahepeal einestada ja lõõgastuda. 


Ehtsate Saaremaa saunade külastajana saad erinevates töötubades ekstra saunatarkust ammutada.

VIHTADE TEGEMISE TÖÖTUBA

Kui vanasti peeti õige saunaviha jaoks kõige paremaks arukase, vahel ka sookase oksi, saarlased ka kadakavihta, siis moodsal ajal minnakse sauna nii kadaka-, tamme-, pärna-, paju, haavapuude ja paljude teistegi põõsaste vihtadega. Igal ühel oma võim ja vägi. Töötoas õpid vihtade tegemise nipp ja saad rahvatarkusi, mis taim mille vastu abi ja leevendust toob.

KEHAKOORJATE TÖÖTUBA

Saunamõnusid võimendavad spetsiaalsed saunatooted, mida saad töötoas ise valmistama õppida. Sobib nii suurtele kui väikestele saunatajatele.